ראשי > מסע ישראלי בצה"ל

מסע ישראלי בצה"ל

מדינת ישראל, מאז הקמתה, נמצאת תחת איום מתמיד של מדינות הסובבות אותה במעגל הקרוב ובמעגל הרחוק ותחת איום של גורמי טרור בשטחה.

העומדים בחזית על מנת להדוף נסיונות פגיעה במדינה ובאזרחיה הם חיילי צבא הגנה לישראל. מנהיגי המדינה והצבא לדורותיהם ראו בצבא לא רק כגורם הגנתי צבאי אלא כגורם המהווה נדבך משמעותי בבנייה של חברה טובה יותר במדינה. עצם היותו של הצבא פלטפורמה של חיבור בין שכבות שונות באוכלוסיה הופך את הצבא לגורם בעל ערך חינוכי.

תפקידו של החייל, הוא להילחם וטוב. יחד עם זה הבינו קברניטי המדינה והצבא שיש צורך בהטמעת החיבור בין החייל לארצו,עמו ומדינתו כדי שיבין יותר את שירותו ואת האחריות שיש על גבו כחייל.

למעלה מ20,000 מפקדים מקורסי הפיקוד הבכיר והזוטר , קורסי מכי"ם, סיירות, חובלים, טיס, מלט"ק, תותחנים ועוד השתתפו במסע ישראלי

מסע ישראלי בצה"ל 

  • בירור וחיזוק הזהות היהודית - ישראלית
  • חיזוק ערך אהבת המולדת והנאמנות למדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית.
  • חיזוק תחושת השייכות והמחויבות לעם היהודי ,לארץ ישראל ולמדינת ישראל
  • העצמת דמותו החינוכית-פיקודית של החניך כמפקד לעתיד.

 

הרעיון המרכזי של המסע לחיילי צה"ל

במקביל לציר הגיאוגרפי נע המסע על ציר רעיוני המתפתח מדי יום כדלקמן :

יום שני - מאחורי המדים

יום שלישי - אדם ומפקד

יום רביעי- ציונות אז והיום

יום חמישי - מדינה, ערכים וחזון

יום שישי - ישראל, עם וחברה

יום שבת - יהדות , כאן ןעכשיו

היציאה למסע מפגישה את החיילים עם מציאות שבה השיח,ההקשבה העלאת השאלות והבירור הם חלק מתהליך חינוכי המוביל לחיזוק הזהות והקשר לעם לארץ ולמדינה. 

המסע גרם לצוות לעסוק בנושאים מהותיים להיותנו אזרחי מדינת ישראל בכלל ומפקדי צה"ל בפרט, זה עצוב אבל לא עסקנו בשאלות רציניות אלה בצורה רצינית מעולם.

חניך מלט"ק, 2010

חיילים מסלול2