מה זה להיות ישראלי בעינייך?

אתר צה"ל נעם ויטמן 16/12/12

עבור לוחמי הגדס"ר הבדואי, גדוד המורכב ברובו מבני מיעוטים שבחרו להתנדב לצה"ל כלוחמים בגזרת עזה החמה, השאלה הזאת קיבלה משנה תוקף במסע הישראלי הראשון שנערך בתולדות הגדוד

גדוד הסיור המדברי היה בעיצומו של אימון כשפרץ המבצע "עמוד ענן". הגדוד הספיק להתאמן בתרגילים יבשים, מטווחים והתקדם לתרגילי המחלקות, כשלפתע הוקפץ לגזרת עזה. בשבוע שעבר, יצא הגדוד למסע ישראלי בפעם הראשונה. התחושה שעולה מדברי המפקדים היא שלמרות שהמסע תוכנן מראש, התזמון לא יכול היה להיות טוב יותר: אחרי שהלוחמים נקראו להגן על ארצם, הם יצאו למסע להבין על מה הם בעצם נלחמים.

גדוד הסיור במהלך המסע, ביקרו הלוחמים במצדה, התנדבו בקהילה,  סיירו בכנסת ישראל, ביד ושם ובהר הרצל. עבור רובם,  זוהי הפעם הראשונה בה ביקרו במקומות אלו.

 "התחברות האנשים לארץ אחרי שהגדוד לקח חלק חשוב  במבצע 'עמוד ענן' נתן להם את ההבנה למען מה הם היו שם במבצע ולמה היה חשוב לקחת חלק במבצע ולהיות שותפים",
מסביר קצין אג"ם בגדוד, רס"ן סולטן עיאדה,  

"המסע נועד גם לחבר את האוכלוסייה של הגדוד, שמורכב  מבדואים, נוצרים, יהודים ואתיופים, וליצור מצב של אהבת  הארץ והכרת הארץ".

מפקד הגדס"ר הבדואי, סא"ל וואחיד אלהוזייל סיפר לאתר צה"ל כי "המסע הישראלי זה משהו שביקשתי לקיים כשנכנסתי לתפקיד. המטרה היא להכיר לחיילים את הארץ, מקומות חשובים ואת ההיסטוריה- להכיר את המקומות שאתה מגן עליהם זה חלק מביצוע נכון של המשימה".

כשמגיעים חיילי הגדוד להר הרצל, אי אפשר לפספס את המוני הכומתות הסגולות שממלאות את ההר. כשמסביר המדריך על קבורת חיילים לא-יהודים בהר הרצל, יושבים סביבו חיילי פלוגת המסלול קשובים. "זה נותן את האמירה שכל אחד שנותן למדינה, מגיע לו להיקבר בהר הרצל כמו כל אחד אחר", מסביר המדריך.

מפקדי הלוחמים מסכימים עם המדריך אף כן. "כמפקד רציתי להעביר לחיילים שלי את ההבנה שאנחנו חלק בלתי נפרד מהעם היהודי, נלחמים לצידם כתף אל כתף עוד מימי הפלמ"ח", מספר מפקד מחלקה בגדוד, סגן ריכאן ג'ואמיס. "בתור בני מיעוטים זו גאווה לצאת למסע כזה ולבקר במקומות כמו הכנסת והר הרצל, ובעצם להכיר את מה שאנחנו מגנים עליו", מחזק מפקד מחלקה בגדוד נוסף, סגן זייב גריפאת.

לכתבה המלאה לחץ כאן