ראשי > אודות > עקרונות חינוכיים

עקרונות חינוכיים

למסע ישראלי מספר עקרונות יסוד, המייחדים אותו והופכים אותו למפעל חינוכי מוביל:

1 Green

שותפות והובלה - המסע הוא של החניכים. החניכים פעילים לכל אורך המסע. החניכים נמצאים במוקד המסע , כל מעגלי המסע מתייחסים אליהם, החניך נדרש לברר עם עצמו סוגיות  שבחלקן או אף בכולן לא עסק כלל.

2 Green

אינטנסיביות - הפעולה אינטנסיבית, ממושכת ודורשת מאמץ ניכר מכל משתתפי המסע. הפעילות מתחילה בנץ החמה ומסתיימת בשעות הערב המאוחרות. פעילות מסוג זה דורשת מאמץ, התגייסות והירתמות מכל המשתתפים בו - מדריכים, מורים, מפקדים וחניכים.

3 Green

פשטות - המסע מבוסס על פשטות ואין בו אטרקציות חיצוניות. החוויה העצומה נבנית מתוך אוסף החוויות שאוסף התלמיד בכל יום מימי המסע

4 Green

שיח - המסע מבוסס על מעגלי שיח בהם מבררים ומתבהרים הדברים. במעגל כל משתתף שווה לחברו. במעגל נוצרת אווירה המאפשרת לכל אחד להתבטא. את מעגלי השיח מוביל המדריך היושב גם הוא במעגל - בשיתוף המורה או המפקד.

5 Green

חוויה - מעגלי השיח מבוססים על חוויות אותם חווים במסע. הרצון הוא לא "לדבר על.." בצורה מופשטת ורחוקה אלא להגיע למעגלי השיח מתוך חוויה הקשורה למעגלי הזהות - כאן ועכשיו.

6 Green דינמיות - התהליך, הן במישור האישי והן במישור הקבוצתי - הינו דינאמי לאורך כל המסע. גם במישור הגיאוגרפי קיימת התקדמות מאזורי קצה (נגב, כרמל) נעים לכיוון הרי ירושלים וירושלים. 

עקרונות חינוכיים

 

"אני מבקש במכתב זה לומר ולבקש לבחון באופן חיובי ומעמיק את שילובו של מסע ישראלי באופן רחב ביותר בבתי הספר התיכוניים וזאת בשל הערך המוסף שאין לו אח ורע במערכת החינוך בתחום החברתי ערכי"

רם כהן, מנהל תיכון עירוני א' לאומנויות ת"א.

 להדריך