ראשי > אודות

מסע ישראלי - חיבור.דרך.ארץ (ע"ר)

עמותת מסע ישראלי - חיבור.דרך. ארץ (ע"ר) מפעילה את פרויקט מסע ישראלי. 

מסע ישראלי הנו מסע ערכי חינוכי וחוויתי, יש בו במסע מעין הזמנה לבירור אישי מעמיק ומשמעותי, לבחינת חווית חיינו, להתרחקות משאון החיים הגועש סביבנו לחיבור אל עצמנו ממקום עמוק ואמיתי יותר. 

 

"ידיעת הארץ דרושה לנו קודם כל למען ידיעת עצמנו. אי אפשר להבין ולהכיר את העם היהודי בלי לדעת את תולדותיה, מבניה וטבעה של ארצנו. פה עוצבה רוח עמינו, פה נוצרו יצירותינו הגדולות שעשו אותנו לעם עולם... ידיעת הארץ דרושה לנו עוד יותר למען קיומנו וביטחוננו. גם בטחוננו ושלומנו - לא ייכונו מבלי  שנדע כל שבילי ארצנו וסגולותיה". 

דוד בן גוריון 

מסע ישראלי מבקש להעמיק ולהעצים את החיבור שבין בני הנוער והחיילים במדינת ישראל למרחבי הארץ ונופיה, תוך מסע לאורכה ולרוחבה בשביליה, תכניה ואתריה .

החיבור לשורשי זהותנו ונופי ארצנו רותם את המשתתפים למעורבות חברתית מעצים את תחושת השייכות והמחוייבות הערכית לעם, לארץ ולמדינה כבני הארץ הזו וכדור העתיד של האומה.

התהליך הדינאמי אותו חווים המשתתפים במהלך המסע הינו אישי וקבוצתי והוא מושפע ישירות ממספר גורמים משמעותיים במהלך המסע:

 1 Blueמשך ואינטנסיביות התהליך - אורכו של המסע על ששת ימיו החל מהיציאה  בשעת לילה מאוחרת לתוך ימים ארוכים הנפתחים בנץ קפה לקראת אור ראשון של יום, המשכם בימים מלאים וגדושים ועד לסיכומו של יום בשעות הערב מעצימים את חווית המסע ורישומו על התלמידים.

2 Blue המתודה הייחודית והחדשנית של המסע - במסגרת המסע פותחה מתודה  המשלבת את הנחיית הקבוצה בהוראת הדרך. הישיבה במעגלים לכל אורך המסע בכל מקום, השימוש בכלי ההנחיה בהדרכת השטח והמסלול תוך בחינת הרלבנטיות הממשית של כל אתר, מקום ורעיון עבור התלמידים בנוסף ליכולת והפנִיוּת להקשבה לא שיפוטית במהלך הנחייה ממוקדת ובעלת אמירה ערכית מהווה כלי משמעותי, חדשני, מרענן ואף מהפכני במידת מה במרבית מסגרות החינוך הפורמאלי הקיימות בארץ.

3 Blue דמות המדריך - מדריך מסע ישראלי הינו דמות ערכית מובילה, מנחה  ומשתפת .החיבור האישי לכל משתתף , הינו המפתח להצלחתו של המסע כולו.

עקרונות חינוכיים

למסע הישראלי מספר עקרונות יסוד, המייחדים אותו והופכים אותו למפעל חינוכי מוביל: שותפות והובלה, אינטנסיביות, פשטות, שיח, חוויה, דינמיות. קרא עוד

צוות מסע ישראלי

במטה מסע ישראלי צוות מצומצם אך איכותי ביותר, הדואג ומלווה את כל המסעות בכל ימות השנה, בואו להכיר את אנשי המטה. קרא עוד

התוכנית החינוכית

על הציר הגיאוגרפי, כל מסע נע מקצוות הארץ דרך השפלה אל סיומו ושיאו בירושלים. בהתאמה הוגדר ציר רעיוני סביב מעגלים שונים, שהמשתתף עומד במרכזם ובוחן את הזדהותו ושייכותו לכל אחד ממעגלי חייו קרא עוד

המדריכים שלנו

המדריכים, בנים בנות, דתיים וחילוניים יוצאי צבא וקצינים , סטודנטים ומדריכי טיולים בגילאי 22-60 מדריכים במסע ישראלי מתוך תחושת שייכות ושליחות ומתפרסים בקשת רחבה בכל רחבי הארץ מהצפון ועד הדרום. קרא עוד

מדיניות פרטיות

קרא עוד

"היה פשוט נפלא במסע. זה שינה אותי. בהתחלה לא הייתי כל כך קשורה למדינת ישראל, לארץ ישראל, ולא חשבתי בכלל על כל השאלות האלה. אחרי המסע אני מרגישה קשורה יותר לארץ ולמדינה, התחברתי לאנשים שלא הכרתי כל כך לפני-כן. הכיתה עכשיו הרבה יותר מגובשת"

סבטלנה, תיכון אמי"ת באר שבע.